Digiváltozás
A digimonok emberi fogalmak szerint számítógépes adatokból állnak, így szabadon képesek újabb adatokat magukba tölteni és ezzel erősebbé válni. Ha elegendő adat halmozódik fel a digimonok testében, tovább fejlődnek, más szóval, digiváltoznak. A fejlődés során a digimon mérete, kinézete és neve is megváltozik, de a tudata megmarad. Erejük is drasztikusan megnövekszik. Ha egy digimon nem vesz magához elegendő adatot( melyet értelmezhetűnk egyfajta energiaként), vagy súlyosan megsérül, akkor nem képes adatait stabilan tartani, kénytelen visszadigiváltozni akár több evolúciós szintet is.
A digimonokat fejlődésüket tekintve "digivolúciós szintekbe" sorolják.
A Digitojás:
Minden digimon egy digitojásból kell ki. Ezek a strucctojás méretű, nagy ellenállású és stabil adatrendszerből álló szerkezetek nagy változatosságot mutatnak. Némi tulzással állíthatjuk, hogy nincs két egyforma mintázattal rendelkező digitojás, ahogy bennük rejlő digimon sem.
Baby szint:
Miután kikelnek a digitojásból a digimonok erre a szintre kerülnek. A baby digimonok testében lévő adatmennyiség megegyezik a digitojást alkotó adatmennyiségel. Ez miatt az ilyen korú digimonok a legkisebbek és leggyengébbek. Ez a szint megfelel az emberek csecsemőkorának. Intelligenciájukat tekintve nagy eltérések láthatók. Rendszerint az 1-4 éves intervallumba tartozó gyerekek értelmi képességeivel rendelkeznek. A kis digimonoknak nincsenek jól elkülöníthető testrészeik, gyakorlatilag testük csupán egy "fejből" áll. Ehhez a "fejecskéhez" rendszerint apró fülek és/vagy egy farkinca tartozik. A baby digimonok rendkívül kíváncsi, naiv és szeretetre méltó lények, akiket csak egy szóval lehet jellemezni: CUKI!!!! :3
Kezdő szint:
A baby digimonok átdigiváltozva erre a szintre jutnak. A kezdő digimonok teste nagyobb (a baby digimonok kb. akkorák, mint egy teniszlabda, a kezdők pedig, mint egy focilabda) és összetettebb, de rendszerint még nekik sincsenek elkülönült testrészeik. Persze akad néhány kivétel: DemiVeemon, Motimon, Viximon, Gigimon, Tanemon, Dorimon és Shaomon
Értelmi képességeik egy 5-6 éves ember gyerek szintjén van.
Újonc szint:
A digitojás után ez az első szint, amelyben a digimonok testét alkotó adatok a legstabilabb helyzetben vannak. Ez miatt a digimonok számára ez a legkényelmesebb szint. A legtöbb digimon az újonc szintbe tartozik. Morfológiailag ez az egyik legváltozatosabb csoport. Vannak egészen apró termetű újoncok, mint például Tinkermon, aki csupán akkora, mint egy ember hüvelykujja, és akadnak szélsőségesen nagyok is, mint például Guilmon, vagy olyan magasak, mint Renamon. Általánosságban a legtöbb újonc digimon akkora, akár egy 7-8 éves ember, bár itt is akadnak kivételek. Vannak olyan különleges digimonok, melyek nagyobbak az átlagnál, ők 10-11 éves forma gyerek magasságúak. Intelligencia szintjük függ a koruktól és a tapasztalataiktól. Rendszerint egy átlagember gondolkozási képességeivel rendelkeznek.
Bajnok szint:
Felnőtt szintnek is szokták nevezni, részben, mert mire a fejlődés eme fokára érnek, a digimonok többségének benő a feje lágya, másrészről azért, mert ettől a szinttől kezdve válhatnak "szülővé" a párban élő digimonok. A bajnok digimonokra jellemző, hogy többnyire mutatnak hasonlóságot az újonc formájukkal, a kinézetüket illetően (pl.: Agumon->Greymon), de az sem ritka, hogy megjelenésükben semmi közös sincs (Patamon->Angemon). Az eddigi szintekhez képest erejük sokkal drasztikusabb mértékben megnövekedett.
A vírus digimonoknál gyakori ezen a szinten, hogy mikor először digiváltoznak bajnokká, erejük olyan mértékben megnő, hogy nem képesek kezelni és megvadulnak. Az ilyen kezelhetetlenné vált bajnokok szoktak őrjöngő tombolásba kezdeni. A köznyelv csak "gonosz" digimonokként emlegíti őket, mert tombolásuk közepette gyakorta támadnak meg és pusztítanak el más digimonokat. Ez a reakció egyes digimon fajoknál gyakoribb, mint másoknál. Ez a megvadulás különösen gyakran következik be a Devimonoknál és IceDevimonoknál.
Végső szint:
Nagyon erőteljes forma és sokkal kevesebb digimon képes elérni ezt a szintet, mint a bajnokot. Általában itt már drasztikus különbségek vannak az adott digimon jelenlegi és újonc formája között. A bajnok szinthez képest itt a digimonok egy részének testmérete tovább növekszik, támadó erejük fokózódik, de lelassulnak. A másik részének teste pedig összemegy, potenciális harci erejük kissé csökken, viszont mozgékonyabbakká válnak.
Mega szint:
A digimonok fejlődésének legmagasabb foka. Igen stabil szint, a digimonok testét alkotó adatok elrendeződése itt hasonlít a leginkább az újoncokéra.Aki ezt a szintet eléri már-már legyőzhetetlennek számít, csak egy másik mega digimon és 1-2 kivételesen erős végső szintű tudja legyőzni. A mega digimonok a Digivilágban élő digimonok alig 10%-át teszik ki.
Ha a digimonok nem edzenek külön, hogy gyorsabban fejlődjenek, akkor is digiváltoznak a koruk előre haladtával, hiszen a testük automatikusan beépíti a környezetükben lévő adatokat (pl.: táplálkozással)
A baby digimonok viszonylag gyorsan átdigiváltoznak. Ez megtörténhet a születésük után alig pár héttel, vagy akár egy évvel később is. Mivel minden szint eléréséhez egyre több és több plussz adat szükséges, természetes körülmények között a digimonok ritkán érik el a végső szintjüket.
A harag és/vagy a túlélésért folytatott harc gyakran ösztönzően hat a digiváltozásra. Ezért gyakoriak az élet-halál harcok a fejlődéshajhászó digimonok között.
Ha egy digimon törlődik, teste az adataira bomlik. Mivel a digimonok adataiban nagyon erősen jelen van az összeállási-program, ez az adattörmelék színes adatpamacsokká áll össze, és így kering a Digivilágban. A törlődött digimon, noha elveszíti az adatait, de a Digicore-ja rendszerint sértetlen marad.
Digicore:
A Digicore egyfajta mag és nagy teljesítményú energiaforrás, mely otthont ad a digimon elsődleges adatainak. Ez az elsődleges adattömb felfogható a digimonok alapprogramjának, vagy tágabb értelemben a lelküknek. A Digicore megmarad a digimon testének pusztulása után, ha viszont egy digimon elveszti a Digicore-ját rögtön megsemmisül. Mivel a legtöbb digimonnak csak egy Digicore-ja van az mélyen a testük mélyére van rejtve és csak néhány nagyon erős támadás okozta sérülés képes a felszínre hozva láthatóvá tenni. Az élőholt digimonok Digicore-ja korhadásnak indult, ezért néz ki a testük úgy, ahogy. A legerősebb mega digimonok testében (pl: Digimon uralkodók: Ebonwumon, Zhuqiaomon,Azulongmon,Baihumon, Fanglongmon) nem egy, hanem tucatnyi Digicore van.
A digimon halála után a Digicore a Holtak szintjére kerül, ahol Bagramon őrzi, nehogy elhagyja a Holtak birodalmát és Anubismon dönt a sorsa felől. Általában Anubismon a Digicore-t egy digitojássá alakítja és visszaküldi, hogy új életet kezdjen. Az újjá született digimonok rendszerint nem szoktak emlékezni előző életeikre, bár vannak kivételes esetek, mikor Anubismon nem törli az emlékeket, mielőtt útjára bocsátja a digitojást, vagy csak elfedi azokat, hogy a digimon élete során később újra emlékezhessen korábbi személyére/cselekedeteire.
Ha egy digimon rendelkezik emberi partnerrel a fejlődése sokkal gyorsabbá válik. A Digivice segítségével az ember és a digimon energiát oszt meg egymással. Az ember energiáját, -melyet a saját érzelmeiből nyer- a Digivice átalakítja és felerősíti, hogy azt a digimon is feltudja használni. Ennek fejében viszont, az ember és a digimon kapcsolatban áll egymással, vagyis a harc alatt az ember is érzékeli társa fájdalmát.
A fejlődéshez szükséges nagy mennyiségű energia átadása nem sikerül, ha a digimon fáradt, sérült, vagy éhes. Mivel az embertől kapott energia nem épül be hosszútávon a digimon szervezetébe, ezért miután felhasználta, vagy már nem szükséges használnia, visszadigiváltozik, rendszerint az újonc szintjére.
|